Prekladač

štvrtok, 13. novembra 2014

Ako využiť Google Drive (disk) ?

google-drive 

 Službu Google disk (alebo Google Drive) poskytuje spoločnosť Google. Balík zdarma obsahuje 15 GB voľného miesta, pričom toto miesto využívajú aj iné služby (napríklad Gmail). Na využívanie Google disku potrebujete účet Google.
  Ak používate  Gmail, Google Play alebo inú službu, môžete preskočiť kapitolu 1.1.

google-drive-logo

1.1 Vytvorenie účtu

Vo webovom prehliadači otvorte stránku accounts.google.com a aktivujte odkaz Zaregistrujte sa. Otvori sa stránka s formulárom. Polia vyplňte podľa popisu na stránke. Ak nechcete, aby vám Google pridelil adresu Gmail, aktivujte odkaz chcem použiť svoju aktuálnu e-mailovú adresu. Pri výbere mesiaca v dátume narodenia aktivujte tlačidlo mesiac , šípkami vyberte mesiac a stlačte Enter. Podobne postupujte aj pri tlačidle som (týmto tlačidlom nastavíte pohlavie). Ak nepoužívate Webvisum a nedokážete rozpoznať zvukovú captchu, začiarknite "Preskočiť túto verifikáciu" (môže sa vyžadovať verifikácia prostredníctvom telefónu). Následne začiarknite, že súhlasíte s podmienkami a aktivujte tlačidlo Ďalší krok. Ak ste začiarkli možnosť verifikácie cez telefón, otvorí sa stránka, kde môžete zadať telefónne číslo a formu verifikácie. Funguje SMS overenie, aj overenie pomocou telefonického hovoru. V prípade overenia cez SMS dostanete na mobilný telefón kód, ktorý treba zadať do príslušného editačného poľa. V prípade telefonického hovoru vám zavolá automatický systém, ktorý vám kód dva krát nadiktuje. Po úspešnom overení účtu sa dostanete na nastavenie profilu. Toto môžete preskočiť aktivovaním tlačidla Ďalší krok. O úspešnosti vytvorenia účtu dostanete e-mail na adresu, ktorú ste zadali pri registrácii. Nie je potrebné aktivovať žiadne overovacie odkazy.

1.2 Inštalácia a prvé spustenie Google Drive

Inštalácia si nevyžaduje žiadnu interakciu. Spustite súbor googledrivesync.exe a sledujte stav na obrazovke. Súbor si môžete stiahnuť z adresy drive.google.com. Po úspešnej inštalácii sa aplikácia Google Drive automaticky spustí. Je potrebné aktivovať odkaz Sign in now. Otvoi sa okno, kde môžete zadať e-mailovú adresu a heslo. Pozor, s editačnými poľami pracujte, ako s webovými, teda je potrebné aktivovať režim formulárov. Na ďalšej obrazovke môžete rozhodnúť o tom, či bude Google Drive posielať o sebe informácie do Centra Google (napr. pri pádoch a podobne). Posledná obrazovka obsahuje ďalšie nastavenia. Je potrebné nastaviť hlavne priečinok, do ktorého sa budú ukladať súbory, lebo toto sa neskôr nedá zmeniť. Aktivujte tlačidlo rozšírené nastavenia a potom tlačidlo zmeniť. Vyberte si priečinok a stlačte oK. Okno zatvorte tlačidlom Spustiť synchronizáciu. Teraz sa spustí synchronizácia. Do počítača sa skopírujú všetky dokumenty, ktoré ste vytvorili v službe Google docs.
Všimnite si, že vám po inštalácii na ploche pribudlo zopár nových odkazov na služby Google.

  ikony_google_disk

Ak aktívne nepoužívate google dokumenty ( Google Docs), formuláre (Google Sheets) a prezentácie ( Google Slides), alebo nechcete mať prepojenia na ploche, môžete odkazy odstrániť. 
 Samotný Google Drive nájdete na ploche pod odkazom Disk Google 

. Disk_Google

1.3 Nahrávanie súborov a nastavenia

Súbory na Google Drive nahráte jednoduchým skopírovaním do priečinka Google Drive. Rovnako môžete súbory vymazať. Pri vymazaní sa okrem Windowsu aj Google Drive spýta, či chcete súbor naozaj odstrániť. Voľbu potvrdíte tlačidlom OK, Move to trash (presunúť do koša). Stav nahrávania môžete sledovať na systémovej lište. Ikona začína slovom Sync a môže mať tvar Syncing complete (synchronizácia dokončená) alebo Syncing 1 of 3 (synchronizujem 1 z 3) a po ukončení aplikácie aj Shutting down. Ak na ikonu klikneme pravým tlačidlom myši, dostaneme sa do kontextového menu, kde môžete vidieť využité a voľné miesto, ukončiť program alebo zmeniť nastavenia (predvoľby). Okno predvoľby obsahuje tieto prvky:
  • Odpojiť účet: Zruší prepojenie účtu s počítačom.
  • Získať viac ukladacieho priestoru: Otvorí stránku, kde si môžete kúpiť viac miesta.
  • Sync options (možnosti synchronizovania): Ak začiarknete, môžete nastaviť, ktoré priečinky sa majú synchronizovať.
  • Súbory v službe Disk Google, ktoré sa nenachádzajú v priečinku, sa synchronizujú vždy:
  • ak túto voľbu zvolíte (začiarknete), budú sa automaticky synchronizovať súbory, ktoré na disk pridáte z iného počítača, alebo tie, ktoré vytvorite priamo cez Dokumenty google.
  • Spustiť službu Disk Google automaticky pri spustení počítača: nepotrebuje komentár.
  • Odosielať spoločnosti Google hlásenia o zlyhaní a štatistiky používania: bez komentára.
  • Nastavenia Proxy servera (odporúčam automaticky zistiť nastavenia servera).
  • Zobraziť ikony stavu synchronizácie súboru: odporúčam začiarknuť.
Okno zatvoríte tlačidlom Použiť zmeny alebo Zrušiť.

1.4 zdieľanie súborov

Cez google disk môžete súbory a priečinky aj zdieľať. Najjednoduchšie to urobíte tak, že  v priečinku Google drive ukážete myšou na súbor, ktorý chcete zdieľať a na panely ponúk aktivujete položku
Disk > Google> Zdielať  

zdielať     

Možnosti zdieľania:


zdielať_súbory kopie              

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára