Prekladač

nedeľa, 12. októbra 2014

Čo je to GRAVATAR?


Váš Gravatar je obrázok, ktorý vás nasleduje zo stránky na stránku vedľa vášho mena. napr. môj gravatar:

Slovo Gravatar je skratka z  anglického slova Globally Recognized Avatar , teda obrázok (ikonka, avatar), ktorý sa zobrazí u vašich komentárov, príspevkov na fórach, na blogoch, v e-mailoch alebo pri účtoch na najrôznejších weboch.


Výhody Gravatar
Jeho použitie nie je obmedzené len na ten-ktorý web. Môže byť použitý všade po celom svete. Nie je tak nutné sa všade registrovať, ku všetkému postačí zadanie vášho e-mailu. Zmenou obrázku na serveri gravatar.com dôjde k zmene všade, kde Gravatar využívate, výmena je teda rýchla a jednoduchá. Vďaka obrázkom sa budete lepšie orientovať v tom, komu daný komentár patrí, autor bude totiž na všetkých stránkach využívajúcich Gravatar reprezentovaný rovnakým obrázkom.
Ako Gravatar získam?
Stačí sa úplne zadarmo zaregistrovať na stránkach gravatar. Potom vám na e-mail príde potvrdzovací kód, ktorým si svoj účet aktivujete. Nakoniec už stačí len nahrať vami vybraný obrázok a všetko je hotové. Účet umožňuje mať pre rôzne e-mailové adresy priradené rôzne obrázky, nie je teda potrebné pre každú e-mailovú adresu zakladať špeciálny účet.


Ako to funguje?
Ak pri písaní komentárov, registrácii účtov, apod. zadáte svoju e-mailovú adresu, ku ktorej máte na serveri gravatar.com priradený obrázok, dôjde okamžite k jeho zobrazeniu.
Trocha teórie: Pre vloženie obrázku sa využíva tzv. MD5 hashe  vašej e-mailovej adresy. Ide o unikátny 128-bitový reťazec, ku ktorému je na serveri gravatar.com priradený práve váš obrázok. Proces je jednosmerný, teda e-mail v adrese pre vloženie obrázku priamo nefiguruje, nie je ho možné spätne získať a nehrozí tak, že sa dostane do nesprávnych rúk (ku spambotom apod.).
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára