Prekladač

sobota, 4. októbra 2014

Ako vystrihnúť časť z obrazovky – robte screenshoty ako profesionál

jing-ako-vystrihnut-cast-obrazovky

 Pri práci je často potrebné poslať klientom alebo priateľom obrázkový návod, do ktorého sú zaznačené jednotlivé kroky nejakej akcie. Môžno aj pre vás to zvyčajne znamená, že najprv vytvoríte screenshot klasickým spôsobom, teda zmačknutím klávesy Print Screen na klávesnici. Potom je treba ešte upraviť vytvorený screenshot v nejakom obrázkovom editore, v ktorom treba obrázok orezať a dorobiť šípky a doplňujúce texty. Niekedy to ani nestojí za to – k jednému obrázkovému návodu je nutné otvárať rôzne programy, ukladať súbory, znovu ich nájsť na disku, atď.
Jednoduchší spôsob však ponúka voľne dostupný program zvaný Jing, ktorý si môžete hneď stiahnuť. Dokáže toho veľa, a pokryje väčšinu potrieb, ktoré sa pri vytváraní screenshotov objavia, vrátane zdieľania obrázkov na internete.
  Jing je univerzálny nástroj  a to nielen na vytváranie obrázkov – okrem iného umožňuje aj nahrávanie videa so zvukom a jeho zdieľanie na jeden klik.

Jing – inštalácia a zoznámenie

Bezplatnú verziu Jingu si môžete stiahnúť z webstránky TechSmith.
Po nainštalovaní sa vám na obrazovke objaví v strede hore polo priesvitné slnko, ktoré je samotným ovládacím prvkom Jingu:

  jing-1

 Jing sa automaticky spustí pri každom budúcom štarte počítača, od momentu inštalácie ho už teda budete mať stále k dispozícii. Ak by vám automatické spúšťanie nevyhovovalo, je samozrejme možné ho v nastaveniach vypnúť. Ak vám nevyhovuje poloha slnka, potiahnutím ho môžete umiestniť kamkoľvek po obvode obrazovky. Hlavné je, aby vám slnko nezavadzalo pri bežnej práci – ktorú časť po obvode obrazovky najmenej používate? Malým prieskumom u nás vo firme sme zistili, že napriek tomu, že máme všetci v zásade rovnaké umiestnenie scrollbarov, tlačítok na vypínanie programov, horných navigačných menu a duálnych monitorov, každý máme Jing umiestnený na obrazovke na inom mieste. :)

Vytvorenie screenshotu

Na vytvorenie screenshotu podržte nad slnkom kurzor myši. Zobrazia sa vám tri ponuky: vytvoriť screenshot (Capture), vojsť do histórie screenshotov (History) a nastavenia (More).

  jing-2

 Kliknite na prvú ponuku, prvý lúč slnka – „Capture.“ Celá obrazovka stmavne a vy si vystrihnite obrázok aký potrebujete, vymedzením priestoru ťahaním myši. Jing vám automaticky ponúka ucelené objekty, napr. otvorené okná. Po vystrihnutí obrázku kliknite na ľavú ikonku vo vyskočenej navigácii – „capture image“.

  jing3 Po kliknutí sa vystrihnutá
časť zobrazí v okienku a Jing vám ponúkne nástroje na editovanie práve vystrihnutého obrázku. Do obrázku môžete vložiť šípku, textové pole, rámček, farebné zvýraznenie a nastaviť všetkým prvkom rôzne farby: jing4
 S upraveným obrázkom máte možnosť vykonať tieto akcie:
  1.  Zdielať obrázok na serveri Screencast.com
  2.  Uložiť obrázok do počítača
  3.  Kopírovať obrázok do schránky
  4.  Vymazať obrázok
Obrázok si teda môžete uložiť k sebe na disk, skopírovať ho napríklad do e-mailu, alebo ho zdieľať na internete. Ak si zvolíte možnosť zdieľať, obrázok je hneď uploadovaný na Screencast.com a získate linku, ktorú môžete rozoslať komu potrebujete. Jednoduché, že?

Vytvorenie videa

Jing vie okrem vystrihovania obrázkov, ich editácie a zdielania aj nahrávať videá. Ako inak, je to jednoduché a rýchle. Prejdite myšou na slniečko Jing a kliknite na ikonku „Capture“. Ťahaním myši si opäť vystrihnite alebo označte okno alebo časť obrazovky, v ktorej budete video nahrávať.

Capture video


Po označení kliknite na druhú ikonku – „Capture video“:
 Po kliknutí sa spustí odpočítavanie sekúnd, počas ktorých môžete vypnúť / zapnúť mikrofón. Mikrofón sa dá za zapnúť / vypnúť aj počas nahrávania pomocou ikonky pod videom. Tak isto sa dá prednastaviť spúšťanie mikrofónu v nastaveniach. Po odpočítaní sa začne nahrávať video na vyznačenej ploche. Nahrávanie môžete kedykoľvek prerušiť a znovu pokračovať. Po nahratí videa si ho môžete pozrieť a Jing vám ponúka opäť možnosti šírenia:
  1.  Zdielať video na servery Screencast.com prostredníctvom linky
  2.  Uložiť video do počítača
Nahrávanie videa je teda rovnako jednoduché, ako vystrihnutie obrázka, a na jeho zdieľanie stačí jediný klik. Záver Jing je skvelý pomocník. Ovládanie je jednoduché, intuitívne a rýchle. Osobne mi veľmi uľahčuje komunikáciu s klientmi a kolegami. Ale hlavne šetrí čas a robí dobrý dojem. Ak poznáte ďalšie jednoduché nástroje na vystrihovanie častí obrazovky a správu screenshotov, budem rád, ak mi o nich poviete. Možno niektorý z nich bude ešte praktickejší ako Jing. :)
   

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára